Get Adobe Flash player

Aktuality

Na kole dětem

NV pátek 17. ledna 2020 žáci I. a II. stupně naší školy absolvovali ve školní tělocvičně přednášku v rámci projektu NA KOLE DĚTEM. Známý sportovec a cyklista pan Josef Zimovčák seznámil děti se svými sportovními aktivitami a předvedl jim i pověstný velociped, na kterém projel řadu významných cyklistických závodů. Během vystoupení upozornil na důležitou úlohu sportu a pohybu, který patří mezi nejúčinnější formy zdravotní prevence a měl by být samozřejmou součástí našeho života.
Cílem celého projektu je nejen finanční pomoc onkologicky nemocným dětem, ale i veřejnou debatou upozornit na tuto zdravotní problematiku. V roce 2019 proběhl již desátý ročník veřejné cyklotour Na kole dětem napříč Českou republikou.

Fotogalerie

Krabice od bot

V předvánočním čase se naše škola zapojila do celostátní sbírky „Krabice od bot", kterou již po osmé pořádala Diakonie ČCE a která má za cíl potěšit dárky děti z chudších rodin v České republice. Iniciátorkami a organizátorkami sbírky hraček v naší škole byly žákyně ze třídy 9. A Daniela Hanová a Natálie Holasová, které nejenže ostatní třídy o projektu informovaly, ale hračky vybíraly, čistily a třídily a v neposlední řadě i balily do krabic od bot a vánočního papíru.
Na naší škole se tak díky všem štědrým dárcům vytvořilo 11 krabic plných krásných dárků, které pod stromečkem potěšily děti ve věku od 1 do 13 let.
Velmi rádi bychom tímto poděkovali všem, kteří se ve prospěch jiných dětí vzdali svých hraček a děvčatům z deváté třídy za hezký nápad a celou organizaci.

Fotogalerie

 

Tři   králové

V prvním lednovém týdnu po vánočních prázdninách naši školu navštívili Tři králové. Dětem připomněli tuto tradici, děti se dozvěděly, kterými dary kdysi uctili Ježíška v Betlémě, vysvětlili jim, co znamená nápis K + M + B + 2020, seznámili je s charitativní Tříkrálovou sbírkou, která letos probíhá již 20. rokem a společně si zazpívali koledu „My tři králové jdeme k vám".

Samozřejmě na dveře nejen školy, ale i každé třídy Tři králové všem za odměnu napsali nápis K + M + B + 2020, což jsou počáteční písmena latinských slov Christus mansionem benedictat, což znamená „Ať Kristus požehná tomuto domu“ a písmeno K pravděpodobně plyne z počeštěné formy jména Christus – Kristus. Křížky mezi jmény, které bývají často nesprávně zaměněny za znaménko plus, zastupují Nejsvětější Trojici, tedy Otce, Syna i Ducha Svatého. Časem si lidé z latinských písmen vymysleli jména „králů“ – Kašpar, Melichar a Baltazar, ačkoliv se dodnes neví, kolik jich přesně bylo a už vůbec se neví, jak se jmenovali.

Každopádně je to krásná tradice, tak K + M + B + 2020 Vám všem!

Fotogalerie

 

PROJEKT EGYPT

 Žáci 6. třídy během prosince navštívili starověkou egyptskou civilizaci formou projektu EGYPT. Učivo o starověkém Egyptě si žáci osvojili během dějepisu a výtvarné výchovy, seznámili se s nejzajímavějšími památkami egyptské historie. Na základě obdržených obálek s indiciemi si poté vyzkoušeli vyhledávání informací a přípravu obrazového i textového materiálu na vytvoření výukových plakátů. Pracovali ve skupinách a své poznatky pak následně prezentovali před ostatními spolužáky. Výtvarně také zpracovali portrét vybraného faraona s hieroglyfickými nápisy.
Díky mezipředmětovým přesahům a využití alternativních metod se podařilo prohloubit zájem žáků o dávnou historii, rozvíjet schopnost vnímat umělecké dílo, hledat originální řešení v tvůrčích činnostech.

Fotogalerie

 

Exkurze Praha

 Ve čtvrtek 21. 11. se žáci třídy 9. A, 9. B a 7. A zúčastnili exkurze do Prahy, kde s paní průvodkyní navštívili národní kulturní památku Vyšehrad. Procházkou si prošli všechna známá místa, jako jsou Táborská a Leopoldova brána, rotunda sv. Martina, vyšehradský hřbitov, Slavín a Čertův sloup a nahlédli také do basiliky sv. Petra a Pavla. Po občerstvovací pauze přešli do budovy Národního divadla, které formou komentované prohlídky prošli doslova od sklepa až po půdu. Ve sklepních prostorách se seznámili s historií založení divadla, prohlédli si základní kameny a pak se přemístili do hlediště, na balkon a foyer, kde měli možnost shlédnout umělecká díla. Na závěr si prohlédli Most Legií a Národní třídu z ptačí perspektivy balkonu Národního divadla.

Fotogalerie

 

 

Aktuality školního roku 2019/2020

VIII. třída - Exkurze do IQLandie Liberec

 Ve čtvrtek 7. 11. navštívili žáci ZŠ Žatec, nám. 28. října vzdělávací science centrum IQLandia Liberec. V rámci základní expozice nabízí moderní středisko vzdělávání zajímavé výukové programy a pestré spektrum aktivit pro zážitkové učení.

V deseti expozicích lze nalézt přes 400 interaktivních exponátů z oblasti astronomie, geologie, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu, techniky i matematiky, přičemž je kladen důraz na inter a multidisciplinaritu. Mnohé z předváděných experimentů jsou založeny na mezipředmětových vztazích a provázanosti jednotlivých oblastí.

Dětem se návštěva IQLandie Liberec líbila, nejvíce ocenili možnost aktivně se zúčastnit některých experimentů.

Mgr. Ing. Silvie Svobodová

Fotogalerie

 

*PROJEKT 72 HODIN - PODZIMNÍ ÚKLID

Podzimním úklidem na březích řeky Ohře přichystali žáci VIII. třídy Základní školy Žatec, nám. 28. října 1019 přírodu k zimnímu spánku, i přes poměrně nepříznivé....číst celý článek 

Fotogalerie

 

*AKCE SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE - DĚTSKÝ RÁJ

Žáci VII. třídy Základní školy Žatec, nám. 28. října 1019, okres Louny se rozhodli navázat na velmi úspěšnou aktivitu, tematické odpoledne pro děti ze školní družiny. Jsou rádi....číst celý článek

Fotogalerie

 

 

 

 


 

Co se dělo ve školním roce 2018/2019

 

*PŘÍRODOPISNÁ EXKURZE DO EKOPARKU LIBEREC  

Ve čtvrtek 13. 6. navštívili naši žáci nově otevřený volnočasový Ekopark Liberec. Park nabízí mnoho interaktivních originálních přírodních prvků, které umožňují široké spektrum aktivit....číst celý článek

Fotogalerie

 

*PROJEKT JAK CHRÁNIT ZEMI

Vést žáky k efektivní aktivní ochraně životního prostředí bylo základním cílem projektu „Jak chránit Zemi“, který byl realizován žáky IX. třídy...číst celý článek

Fotogalerie

 

*PROJEKT LES V VII. TŘÍDĚ

V rámci projektu Les se žáci seznámili s produkčními i mimoprodukčními funkcemi a významy přirozeného lesa, s druhovou skladbou rostlinných a živočišných zástupců v lese....číst celý článek

Fotogalerie

 

*JARNÍ ÚKLID NA BŘEZÍCH ŘEKY OHŘE

Jarním úklidem na březích řeky Ohře přivítali žáci VII. třídy letos již po několikáté příchod nejkrásnějšího období v roce....číst celý článek

Fotogalerie

 

*VĚDA VE FILMU: JURSKÝ PARK

Vědecký workshop z nového přírodovědeckého cyklu Věda ve filmu se skládal ze dvou částí. V první části žáci zhlédli film Jurský park. Druhá část byla ryze praktická.

Na základě přednášky byl s odborníkem z Přírodovědecké fakulty UK diskutován film do detailu - živočišné druhy, nesrovnalosti ve vědeckém výkladu, realita vs. fikce apod. Byly reflektovány jejich znalosti z oblasti evoluce. Žáci se podívali detailně na fosilie v jantaru, které sehrály klíčovou roli ve snímku, byly jim osvětleny základy genetiky a DNA. Dozvěděli se, z jakého důvodu je nezbytné, aby paleontologové studovali pravěké rostliny, a dokonce i zkamenělý trus.

Žákům se atraktivní přednáška líbila a o téma se upřímně zajímali, pokládali lektorovi poměrně zajímavé dotazy a ocenili především jeho vstřícný a kamarádský přístup.

Mgr. Ing. Silvie Svobodová

 

*ZMĚNY KLIMATU V HORSKÝCH OBLASTECH: BUDEME MÍT I NADÁLE DOSTATEK VODY?

Na tuto i další otázky se pokusili získat odpovědi žáci IX. třídy ve středu 30. ledna při přednášce odborného lektora RNDr. Michala Jeníčka, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UK......číst celý článek

Fotogalerie

 

*EXKURZE V NÁRODNÍM MUZEU

Seznámit se s obratlovci jako s jednou z větví stromu života živočichů, s jejich minulostí, současností i výhledy některých druhů na přežití měli možnost žáci VII. a VIII. třídy, kteří se v pondělí 3. 12. 18 vydali do Národního muzea v Praze a zúčastnili se lektorovaného vzdělávacího programu Obratní obratlovci... číst celý článek

Fotogalerie

 

*100. VÝROČÍ VZNIKU ČSR

V letošním roce si připomínáme 100. výročí vzniku samostatného Československého státu. Žáci a učitelé 2. stupně naší školy se zapojili do oslav dvoudenním školním projektem.....číst celý článek

Fotogalerie

 

*DĚTSKÝ RÁJ

Žáci VII. třídy naší školy se rozhodli navázat na velmi úspěšnou aktivitu, tematické odpoledne pro děti ze školní družiny...číst celý článek

Fotogalerie

 

*PŘÍRODA NÁM NENÍ LHOSTEJNÁ

 Žákům VII. třídy nejsou lhostejné těžké osudy „němých tváří“ naší planety, a proto se rozhodli stejně jako v loňském roce i letos přispět na jejich záchranu, chov a výživu....číst celý článek

Fotogalerie

 

Aktualizováno (Středa, 12 Únor 2020 11:02)

 
Základní škola Žatec, nám. 28. října 1019 - idatabaze.czZákladní školy - idatabaze.cz
Kalendář akcí školy
únor 2020
Ne Po Út St Čt So
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Náš kontaktní QR kód
Banner
Zřizovatel školy - Město Žatec
Banner